Vo víne je jarná unáva

Vo víne je jarná unáva

Celý deň prší a ja sa prehrabávam fotkami v počítači počas prestávky od pracovných mailov. Narazím na túto fotku ktorú som cvakla v Botswane pred 4 rokmi a zrazu mám pocit, že sa kúpem v tlmenom marhuľovom svetle a prebúdza sa vo mne stará známa túžba niekam ihneď vycestovať. Konečne sa mi podarí identifikovať čo sa deje. Jarná únava! Cítim sa tak ako skoro celú jar od návratu z Kuby - jemne nervózna, jemne unavená no zároveň spokojná a v stálom očakávaní najbližších dní. Neviem či v znamení jari a premenlivého počasia ale veľa vecí sa mení a ja nič nestíham a zároveň stíham všetko. Sťahovanie - konečne som sa odhodľala nájsť si vlastné bývanie za ktoré úž dávno platím ale ešte v ňom nebývam - školu, prácu, pohyb, kamošov, rodinu. No zároveň mám pocit, že ani nikto a nič nemá čas na mňa. Snažím sa upratať si myšlienky ale všetko sa to motá ako klbko ktoré naháňa mačiatko po koberci. Nevadí. Asi to tak má byť, nebudem sa tváriť, že som svieža ako ringlota. S slnečnými lúčmi sa to celé rozmotá a na jednu vec si nájdem čas vždy - na pohár vína. 

 Crazy wine lady 

Môj skvelý kamarát Standa ma tento mesiac potešil tým, že mi objednal jedno z mojich najobľúbenejších prosecc (aký je správny plurál? anybody?) Nona Sinfonia ktoré u nás nedostať ale v skvelom pražskom podniku Prosekárna áno. Je to podnik ktorý podáva ak nie iba tak minimálne prevažne prosecco. Nebeské, však? Každopádne, back to the wine. Toto prosecco je špeciálne tým, že je robené tzv. metódou 'col fondo' čo bol do 70. rokov minulého storočia tradičný spôsob výroby. V skratke to znamená, že je víno nefiltrované, nečírené, uplne suché s 0g zbytkového cukru a má sediment kalu na spodku flaše. Takéto víno preto často pôsobí tzv. zakalene. Vína sú ale fantastické - nie sú až také typicky svieže ako klasické tankové prosecco ale pri dobrých exemplároch sú col fondo podľa mňa sofistikovanejšie a zaujímavejšie pitie ktoré ale stále nie je také ťažké ako napríklad Champagne. Ak budete mať niekedy možnosť, určite sa kalu nezkalnite a vyskúšajte. Neoľutujete. 

Síce túto kombináciu flat white + spritz nazvala moja dobrá kamoška Tammy 'rich white tourist combo' je pre mňa Aperol Spritz uvítací drink každej sezóny. A tento rok som ju začala unáhlene keď teraz pozerám von z okna. Spritze spoločne s domácimi vermouthmi budú podľa mňa hitmi tohtoročnej cocktail sezóny aj keď bohužial si myslím, že vermouthy skôr v zahraničí. Nevadí! Už som začala doma experimentovať s rôznými receptami a v Auguste plánujem zorganizovať v Bratislave ochutnávku zameranú výhradne na spritze. Predstavujte si rozmixované jahody, ovocie v celku, bylinky, Lambrusco, gin, veľa prosecca, sirupy a iné srandy. Bude to super - stay tuned. 

Počas jednej pracovnej cesty do ČR na ktorú som išla s mojou maminkou pred dvoma týždňami ideme po D2jke a ja tak nezáväzne, že aha, za pár kilometrov odbočka na Sonberk. Do toho mi volá kolega tak hneď zabudnem no zrazu mamina odbáča a my ideme na spontánny výlet. Do vinárstva! V utorok poobede! Milujem spontánne výlety a potvrdí sa mi, že milujem aj vinárstvo Sonberk. Áno, sú drahší ako rôzny iní susedia ale majú podľa mňa historicky absolútne konzistentú kvalitu na vysokej úrovni a robia to s láskou a citom. Mali sme štastie lebo za barom bol sklepmistr pan Drápal a na mieste bol aj kastelán celého vinárstva, pán Vladko. Boli nekonečne milý a pán Vladko nás previedol úplne celým vinárstvom vrátane skladu etikiet. Vinárstvo je nádherné - architektonicky premakané - a ako vždy sa im ryňák veľmi podaril. V lete sa tam určite chodte pozrieť - nie je to ani hodinka a výhľad z terasy obopnutej fréziami na Věstonickou nádrž za vinohradmi je prosto šťastie. 

Aprílové hlásenie sa končí konštatovaním, že som konečne stihla Dobrý Trh - popri vláčení krabíc na tretie poschodie do môjho nového a krásneho bytíku. Herberťáci mali stánok kde sme si dali na slnku skvelý drink a hneď som zabudla na modriny a svalovú únavu. Dobrý trh nie je dobrý, ale skvelý koncept a som rada, že je to jedna z vecí ktoré ešte pod novým starostom ktorý mal zatiaľ tendenciu všetko dobré rušiť nepadla za vlasť. Dúfam, že sa to tak ani nestane. 

Z bytu sa veľmi teším - aj obrazy som povesila! - len to celé trvá dlhšie ako som predpokladala. No nabudúci týždeň už bude housewarming party - veľa vína! Takže dovtedy už bývať musím. Ešteže som tú párty naplánovala. 

Dovínenia Apríl a únava, som pripravená na rozchod a opätovné vinné a životné inšpirácie. 

Zdržanlivý pôžitkár

Zdržanlivý pôžitkár

Bordeaux En Primeur 2015

Bordeaux En Primeur 2015