Praha Pije Víno

Praha Pije Víno

Praha tento víkend pila víno a my s ňou. Hneď na začiatok musím povedať, že som nadšená a okrem tzv. vykaleného hlasu si z Prahy zo sebou nesiem veľa nových zážitkov, kontaktov, kamarátov a dvoj dňovú opicu. Víno si paradoxne domov neveziem, už by sa mi nezmestilo do batôžku. Ale pochopte - ja som vstávala o 06:30 ráno v sobotu aby som stihla autobus a zúčastnila sa tohto festivalu. To je odhodlanie. 

Festival s týmto veľmi friendly názvom - kapsičku okolo krku na pohár s nápisom Prague Drinks Wine čo sme dostali pri vchode zaradím do svojich vinárskych outfitov - organizuje team najväčšieho predajcu autentických vín v Čechách a prevádzkovateľa tu už spomínaného skvelého baru v Prahe, Veltlin. Tento rok bol 3. ročník tohto festivalu, môj prvý ale určite nie posledný. Kamarátky ktoré boli na predošlých ročníkoch v Tróji hovorili, že novomestská radnica nemala až takú atmosféru ale mne sa veľmi páčilo - vysoké stropy a átrium poťahané brečtanom boli patričná hommage k Karlovi IV.

Vinných festivalov som absolvovala už viacero a všelikde - každý rok sa napríklad snažím chodiť na Decanter Fine Wine Encounter v Londýne - a po organizačnej stránke sa nedalo čo vytknúť. Bolo to profi a týmto zdravím Standu Soukupa a opätovne chválim nápad s nálepkami I <3 Veltlín.cz. Ak sme neskôr po fesťáku nevideli v uliciach Prahy aspoň 10 ľudí s nálepkami na rôznych apartných miestach (zadok a iné intimné partie) tak ani jedného. Chodiace promo! 

Ako napovedá meno organizátora, Praha Pije Víno predstavovala iba autentické vína a to z širšieho okruhu - Francúzsko, Španielsko, Slovinsko, Taliansko, Nemecko, Rakúsko, ČR, SK atď. Je podľa mňa fantastické a nesmierne dôležité, že vôbec existuje festival ktorý sa venuje iba týmto vínam a šíri osvetu. A že na to už existuje dostatočne veľký trh aby sa takýto festival vôbec zorganizoval! Nedá mi pri tejto príležitosti nespomenúť aj podobný formát ktorý bol v Bratislave pred dvoma týždňami, Živé Vína ktorý bol sice prirodzene menší ale bolo to takisto kvalitné podujatie. (a pamätné miesto kde som ochutnala carbonique Dunaj od Magulovcov ktorý je už ale vypredaný a moje srdce tým pádom zlomené). Bol tam dokonca aj pan Jakub Novák ktorý v Prahe nebol! 

Ak by ste chceli niečo podobné navštíviť tak ešte máte možnosť a to na Nahých vínach 11. Júna v Banskej Štiavnici s menším ale veľmi kvalitným line-upom. Plus Štiavnica! Hudba! Dúfam, že ja to stihnem a zdravím najsympatickejšieho organizátora na svete, Mira. 

 Magulovci, ktorí sa raz vínom budú aj živiť - o tom som presvedčená, kvalita hovorí za seba

Magulovci, ktorí sa raz vínom budú aj živiť - o tom som presvedčená, kvalita hovorí za seba

 Michal, predstaviteľ najpražskejšieho slovenského vinárstva :-) S ktorým sme boli prúžkovo zladení

Michal, predstaviteľ najpražskejšieho slovenského vinárstva :-) S ktorým sme boli prúžkovo zladení

 Costadila - kráľ medzi proseccami&nbsp;

Costadila - kráľ medzi proseccami 

Okrem Magulovcov a Slobodného Vinárstva vyššie ktorí právom patria k autentickej špičke Slovenska musím trošku bližšie objasniť fotku s proseccom. Costadilu registrujem už dlhšie z Instagram postov autentistov nadšencov vďaka krásnej zapamätateľnej etikete - starý grécky symbol pre bobuľu hrozna - ale až teraz som sa k nej dostala. Juj a už rozumiem tomu 'hypeu'. Col fondo, 20 dní macerácie na šlupkách a výsledok je neuveriteľne špecifické ale ľahodné prosecco ktoré napriek bylinkovo tehlovému feelu je stále veľmi fresh. Aaaa. What prosecco dreams are made of. 

Favoritov bolo veľa a je toho veľmi veľa čo sme okoštovať vôbec nestihli (Tibor Melecsky, achh) ale všeobecne musím skonštatovať, že kvalita vzoriek bola vysoká. Zopár ktoré mi utkveli v pamäti a zápiskoch ktoré stoja za separé zmienenie:

  • Hibernal od pána Kočaříka - Hibernal ako odrodu veľmi nemusím ale tento skvelý. Mm. 
  • Veltlíny od Herberta Zillingera. Ľahké ale sofistikované pitie zároveň
  • Grišák od pána Jaroslava Osičku - mám pocit, že akátovým sudom sa nedá nič pokaziť 
  • Orange od Stapleton Springer - zaujímavý a chutný experiment. Pinot je proste láska  
  • Všetko od Milana Nestarca. Milan, mám pocit, že ma nemiluješ ale ja tvoje vína áno. 

Večer sme zakončili s dievčatami návštevou v Bokovke, vinnej bašte Ambiente a bolo to s k v e l é. Nádherné priestory, príjemný personál a výber vín ako lusk = láska. Týmto zdravím nášho obsluhujúceho sommeliera a ďakujem aj pánovi Novotnému, že nás previedol skladom a uspokojil našu zvedavosť rôznými veľmi zaujímavými odporúčaniami. Určite chodte keď budete v Prahe (alebo ma tam zoberte na rande) - je to must. 

Po tomto víkende som presvedčená, že autentické vína sú budúcnosť. Nepreháňam. Sú jedinečné, prirodzené, na nič sa nehrajú. A na druhý deň vás z nich nebolí hlava (len taká praktická poznámka). Za posledné dva mesiace som vzorky takýchto vín prezentovala na dvoch ochutnávkach a veľmi ma prekvapilo, že drvivej väčšine nechutili. Samozrejme, každý sme iný a nie každému chutí to isté. No boli to práve tí ľudia ktorí neohŕňali nos nad prírodnými metódami výroby a nebáli sa skúsiť niečo nové s otvorenou mysľou a chuťovými bunkami ktorých vína zaujali. Mýslim, že je to ako s drvivou väčšinou disciplín a vecí v živote - keď máš otvorené srdce a myseľ a si ochotný sa dozvedieť viac, budeš sa na danú vec pozerať ináč a lepšie ju oceníš. Alebo si minimálne vytvoríš informovaný názor. Môj teraz opäť trošku informovanejší názor je, že autentické vína su boma a teším sa, že mám toho ešte veľa čo objavovať v tomto svete.

Som vďačná za túto akciu a za komunitu ktorá sa týmto vínam venuje. Tri krát hurá. 

Summer Summary

Summer Summary

Zdržanlivý pôžitkár

Zdržanlivý pôžitkár