Summer Summary

Summer Summary

Už sú to skoro dva mesiace od posledného príspevku a mne to príde ako večnosť. Dôvodov je viacero - mojej full time práce bolo viac ako som očakávala ale v takých čudných návaloch, do toho cesty do Viedne a dokončovanie predmetu do školy čo mi takisto zaberalo oveľa viac času a energie ako som predpokladala, všeobecná letargia a spomalenosť z tepla, dopravná nehoda, zrušenie dovolenky, aktuálne mamina v nemocnici a rôzne emocionálne peripetie. Nerada píšem keď nie som v psychickej pohode lebo výsledkom toho vždy bývajú veľmi temné výplody - môj profesor literatúry na strednej škole by o tom vedel rozprávať - ale tento mesiac som sa musela prinútiť kedže bude publikovaný jeden môj článok v inom médiu z čoho sa veľmi teším a čoskoro o tom porozprávam.

Vytrhnutá z mojich vymyslených mdlôb uzávierkou - ach, milujem deadlines - som prišla na to, že písanie je forma priamej terapie ktorá mi pomáha tak hor sa do toho. Dlhú dobu bojujem on and off s pocitmi a návalmi úzkosti a negatívnymi emóciami s tým spojenými. Hanbila som sa o tom hovoriť a nie to o tom ešte písať, a stále trochu aj hanbím, no posledných pár mesiacov som sa s tým musela intenzívnejšie konfrontovať lebo čo sa človek nedozvie, je to dosť nepraktické pre každodenné fungovanie a keď to nebudem riešiť, tak sa to bude len zhoršovať. Pocit zodpovednosti, túžba po produktivite, výčitky z lenivosti a neaktivity, túžba byť milovaný, frustrácia z prípadných neúspechov, všeobecná úzkosť z miery násilia a negatívnej energie vo vzduchu, snaha sa nepodvoliť a nerobiť agresívne kroky napriek tomu všetkému. Pocit, že sú to všetko debiliny a sú na svete dôležitejšie problémy. Frustrácia z toho, že neinvestujem svoju energiu do plnohodnotnejších aktivít ako premýšľanie nad týmito vecami. 

Sú to útržky toho čo mi behá hlavou a dnes som sa rozhodla, že ten prúd myšlienok na chvílu utíšim a spravím si sumár toho čo som za posledné dva mesiace robila pretože toho bolo veľa dobrého a nech sa deje čo sa deje, víno ma sprevádza popri všetkom. V dobrom aj v zlom ako sa hovorí. 

 Zmoknuté kuriatka v KC Dunaj kde si stále odmietam dať víno

Zmoknuté kuriatka v KC Dunaj kde si stále odmietam dať víno

Jeden z highlightov Júna bola ochutnávka produkcie Tibora Melecského pod taktovkou šikovných chlapcov Petra a Mira z blogu Plný Pohár. O Tiborových vínach som počula predtým veľa od rôzných ľudí, kde ho okrem iného Standa Soukup z Veltlínu označil za najlepšiu degustáciu celého festivalu Praha Pije Víno tento rok. A pochopila som prečo. Večer sa odohral v n á d h e r n o m dych berúcom priestore bytu v Starom meste ktorý mi pripomínal rooftopy v NYC ale to oproti Tiborovi a jeho vínam bola iba taká pasujúca kulisa. Absolvovala som už veľa ochutnávok no málokedy sa stane, že vinára ľudia po a.) naozaj počúvaju, po b.) počúvajú so záujmom a po c.) počúvajú ochotne dlho so záujmom. Tu sa splnilo a, b a c a bolo to podľa mňa hlavne vďaka obrovskej charizme, intelektu a pokory pána Melecského.

Jeho filozofia a prístup voči vínu ako kus histórie, kultúry a prirodzenej súčasti nás každého je nádherná a absolútne sa odráža v jeho vínach. Nadšená som bola zo všetkých vzoriek no najviac v pamäti mi utkvel magický Pinot Noir. Keby som sa snažila replikovať čokoľvek čo povedal by sa mi nepodarilo zachytiť atmosféru jeho slov a preto sa o to ani nebudem snažiť. No ak budete mať príležitosť sa s ním stretnúť, neváhajte - nádherný zážitok. Dodám už len na koniec, že absolútne súhlasim s názorom, že jedna flaška je ideálny objem pre jednu osobu na prekoštovanie vína a pochopenie jeho pravej tváre, pretože po každom pohári sa viac otvorí víno aj človek :-) Chalanom z Plného Pohára ďakujem za pozvanie - a za výhernú klobásu, bola skvelá - a určite ich sledujte a príďte nabudúce na nejaký z ich eventov aj vy, bolo to skvelé. Viac fotiek ako nižšie nájdete z akcie tu, bohužial kedže nemám FB mi nedovoľuje okopírovať fotku Tibora samotného (fuj FB). 

 Môj zamilovaný pohľad pre Tibora, fotil Peťo Kučerka z Plného Pohára 

Môj zamilovaný pohľad pre Tibora, fotil Peťo Kučerka z Plného Pohára 

 Podávala sa aj vínovica! A bola sakramentsky dobrá

Podávala sa aj vínovica! A bola sakramentsky dobrá

V Júni som takisto absolvovala svojho prvého 'Gavaliera' v Slobodnom vinárstve, každoročná akcia priamo u nich v Zemianskych sadoch. Akcia bola skvelá - veľmi rodinný wine punk, nahé detičky pobehujúce pomedzi stánkami s vínom a domácimi koláčmi (mňam drobenkový marhuľový), impromptu galéria v starej farmárskej budove, kurence a prednáška o tai chi sú jedinečná kombinácia. Fotky nemám pretože pršalo a okrem toho, že som zmokla a zničila si biele tenisky som bola príliš sústredená na to, aby som vzorky naozaj len koštovala a nepila lebo som bola autom. Mala som ale možnosť na mieste ochutnať novinku z ich produkcie ktorá bola prvý krát na akcií predstavená a to ich oranžový 'Cutis Pyramid' robený v gruzinskej amfóre známej v oranžovom svete ako kvevri. Veľmi zaujímavé víno ktoré by som nerada označovala ako experiment aj keď ním je, pretože to má podľa mňa potenciál a som zvedavá ako sa bude ich práca s touto metódou vyvíjať počas ďalších ročníkov. 

 Letný trojboj

Letný trojboj

Ďalším júnovým highlightom boli moje narodeniny! Áno, som o rok staršia a úprimne, teším sa, že 23ku mám za sebou. Bol to formatívny ale náročný rok. Oslava mala byť pôvodne úplne iná - punkový vinný piknik s rôznymi super crazy vínami ale kvôli počasiu to celé bolo ináč a s vínami ma zachránil na poslednú chvílu Miro z Nahých vín takže sme na oslave pili môj nový naobľúbenejší mok na svete, 100% Pinot Gris Pet-Nat od rakúskeho vinárstva Meinklang 'Foam' ktorý chutí ako osviežujúce bublinkové mandarinky a prírodné prosecco of Casa Belfi čo bola takisto jedna báseň. Čo ma najviac potešilo - okrem toho, že na oslavu dorazili z Čiech moji nie len vinársky soulmates Zuzka a Stando - je, že vína všetkým chutili, aj prírodným skeptikom, a odvtedy sa ma na ne aj iné stále pýtajú. Lead by example ako sa hovorí! Takisto sme zmokli a radovali sa v daždi po čom nasledovala spontánna pyžamová párty u mňa doma. Mám super kamošov. 

 Narozeninové dárky - šumivé prírodné nebo

Narozeninové dárky - šumivé prírodné nebo

Tento sumár veľmi rýchlo nabral dramatický prírodný ráz! Už to tak raz bude - prírodným vínam som zdá sa prepadla a sama sa zamýšlam nad tým, čím to je a čo tieto vína majú povedať v širšom kontexte vinárskeho sveta ako takého, nie len toho môjho. Tejto téme sa chcem ale hlbšie povenovať čoskoro v separé entry aj pri príležitosti otvorenia prvého baru s naturálnymi a remeselnými vínami v BA, Živé Vína! Zatiaľ len toľko, že je tam nádherne a stojí to za návštevu už len kvôli prostrediu a podpore miestnej produkcie.

Myšlienky chvílkovo upokojené a cítim veľkú vďačnosť za svoju rodinu, svojich blízkych kamarátov a priateľov a za to, že vôbec mám možnosti tieto vína objavovať, spoznávať a deliť sa o svet vína s inými ľuďmi. Na to nesmiem nikdy zabúdať. Ďakujem. 

What the fuck is natural wine anyway?

What the fuck is natural wine anyway?

Praha Pije Víno

Praha Pije Víno