Zdržanlivý pôžitkár

Zdržanlivý pôžitkár

Zdržanlivosť nikdy nebola moja silná stránka. Či už v láske, v hádkach, v milovaní, v práci. Som typ ktorý keď sa mu niečo a niekto páči (alebo nepáči) tak to povie hneď a narovinu a nikdy som nerozumela prečo ľudia strácajú čas tým, že čakajú a nevrhajú sa do všetkého s plnou vervou svojej duše a tela (ako napríklad ja do tohto sicílskeho croissantu). Nie vždy populárny prístup ako sa ukazuje! Umenie nedostupnosti mi bolo väčšinou vziadelené. V svojej podstate už asi iná nebudem a určite to do veľkej miery vyplýva z rôznych veľmi filozofických momentov ako ako-som-vyrastala-a-naučili-ma-naši-že-treba-hovoriť-čo-chcem-a-nechcem ale samu ma prekvapilo, že sa mi v podvedomí začala táto téma vynárať čoraz častejšie posledných pár týždňov - predstavujte si to tak, že sedím nad pohárom vína a premýšľam nad nesmrteľnostou chrústa - a tak som sa rozhodla vydať na misiu spoznávania. Čo je to tá zdržanlivosť? Prečo to ľudia robia? Môže to vôbec súvisieť s vínom aj keď to príde kontraintuitívne?

Začala som teda veľmi jednoducho - vygúglila som si definíciu slova zdržanlivý. Poprvé, celkom ma pobavilo, že podstatné meno zdržanlivost je ženského rodu. Asi na tom niečo bude. Každopádne podľa Azet.sk je definícia nasledovná: 

zdržanlivý príd. m.

  1.  ktorý miernil svoje prejavy; odmeranýchladnýstrohý. z. človek; z. pozdravpohľad, z-é správanie;
  2. ktorý sa mierni v pôžitkoch, napr. v pití alkoholických nápojov, striedmy;

Odmeraný, chladný, strohý a umiernený v pôžitkoch a pití alkoholických nápojov. Hm. Sounds fun! 

Napriek tejto zdanlivo deprimujúcej definícií som sa nenechala odradiť a pátrala som ďalej. Nájde človek aj vo výrobe a rituáli pitia vína zdržanlivosť? Bingo. Veľmi ma v rámci tohto myšlienkového pochodu inšpirovala skvelá knižka Spritz ktorú teraz čítam (o nej ale snáď čoskoro v samostatnom článku lebo si to zaslúži) kde jedna z hlavných myšlienok je, že dôvod prečo tento nízko alkoholický vinný nápoj sa stal tak kultovým je pretože sa viac ako čokoľvek iné stal životným symbolom a krásnym balansom medzi pôžitkom a zdržanlivosťou. Je to povýšenie after-work (after-life) drinku na niečo vznešené a niečo čo vás až tak neopije. 

To isté platí pre výrobu vína. Je to proces ktorý človek neuponáhľa. Každý vinár môže zvoliť svoje preferované postupy, vysadiť ruže a levanduľu aby vedel kedy mu škodci jedia vinič a včas zakročiť, robiť závlahy kedy treba, strihať kedy treba. Ale na konci dňa výsledok úrody bude závisieť hlavne od počasia. Slnko, dážď, vietor a pôda spoločne vytvárajú jeden celok ktorý keď nie je v harmónií nevyprodukuje dobré víno. Vinár preto v svojej podstate musí byť človek zdržanlivý a trpezlivý - vycítiť od prírody kedy presne má ako zakročiť a nebrať ju ako milenku na jednu noc. 

Ako tento koncept aplikovať pre niekoho kto je v svojej podstate pôžitkár a pije víno (skoro) každý deň? Posledný rok bol pre mňa v mnohých ohľadoch plný peripetií a poučných srdcových strastí. A postupne prichádzam na to (a začínam aj aplikovať v praxi čo je podstatné), že tak ako aj vinár musí byť trpezlivý a umiernený aby vyprodukoval vynikajúce víno tak aj v živote je v niektorých situáciach dobré byť umiernený a trpezlivý. Do budúcna chcem aby každý vzťah ktorý budem mať, či už ľubostný alebo kamarátsky bol ako otvorenie flašky nádherného vína ktoré dozrelo časom a v pohári sa bude naďalej otvárať a prinášať nové vône. Flaška ktorú nevypijem celú len tak pri práci na počítači doma lebo si neviem oddýchnuť od povinností ale taká ktorú naozaj ocením a bude mi stačiť pohár aby som pochopila jej krásu a výnimočnosť. 

Menej je niekedy viac a nie každý pôžitok je trvácny tak ako nie každé víno je chutné. Ale podprsenky nezačnem nosiť! Moja definícia zdržanlivého pôžitkára a tak by to malo byť - každý sa učíme vytvárať si naše vlastné definície. 

*Fotky z pôžitkárskeho výletu na Sicíliu pred dvoma rokmi s dievčatami kde sme sa učili piecť a oddychovať 

Praha Pije Víno

Praha Pije Víno

Vo víne je jarná unáva

Vo víne je jarná unáva