Bořek Šípek

Bořek Šípek

Umelecké sklo je pre mňa osobne jedna z najúžasnejších foriem umenia. Je to tvorba niečoho čo je v svojej podstate neuveriteľne krehké - stačí chvíľka nepozornosti a Váš kus umenia je roztrieštený na milión kúskov. Výroba umeleckých sklenených predmetov je ešte k tomu aj veľmi náročná - je to pečlivá remeselná práca v náročných podmienkách. Nie každý vydrží hodiny sedieť nad pecou kde je medzi 500-800 stupňov. Vždy som preto mala veľký rešpekt voči tejto profesií a zaujímavé úžitkové sklo sa snažím zbierať druhým rokom cca. 

Prečo úžitkové sklo a nie dekoratívne predmety? Dôvod je jednoduchý. Pri úžitkovom skle - poháre, vázy, karafy atď. - ktoré dokážete aktívne použivať je to vlastne konfrontácia s nádherným kusom umenia v každodennom živote. Tým ako je úžitkové sklo krehké vás prinúti s ním zaobchádzať veľmi opatrne a byť si veľmi vedomý jeho hodnoty. Ja nie som predpojatá a víno a iné nápoje si kľudne dám aj z plasťáku keď som niekde vonku a je to tak praktickejšie. Na druhej strane, špeciálne poháre na víno, portské, brandy, cognac atď. neexistujú len tak. Ich existencia má veľké opodstatnenie a vznikli z konkrétnej potreby zvýrazniť nejakú danú charakteristiku toho nápoja. Keď sa vám teda podarí objaviť kus skla ktorý je nie len funkčný ale ešte aj originálny a vizuálne pútavý je to základ pre úlne iný zážitok z konzumácie. 

Sklo ako také ale môže často pôsobiť veľmi chladne a nepriateľsky a málokto vie do skla naozaj vniesť dušu a život. Jeden z ľudí ktorým sa to darilo viac ako sa dá opísať slovami je jednoznačne velikán nie len umeleckého skla, pán Bořek Šípek. Mala som tú česť sa s panom Šípkom stretnúť a zoznámiť na vernisáži jeho prvej výstavy v Bratislave minulý rok a aj keď už vtedy bojoval s rakovinou, jeho šarm bol nákazlivý. Pri inštalovaní jedného z jeho veľkých impozantných lustrov inštalatérovi pokĺzla ruka a celý naozaj drahý luster padol na zem a rozbil sa na stovky kusov. Namiesto toho aby bol pán Šípek nahnevaný prikázal pracovníkom galérie aby obstrihali igelit na zemi okolo padnutého lustra, pozametali tie najmenšie črepy a zvyšok tam nechali lebo "To se v životě stáva. To je umění." 

Pán Šípek pred mesiacom definitívne prehral svoj boj s rakovinou a vo veku 66 rokov nás opustil. Verím, že jeho smrť zasiahla nie len jeho rodinu ale aj široké okolie kultúrnej, historickej a umeleckej komunity. Vždy keď zomrie dôležitá figúra spoločenského a kultúrneho života to ťažko vnímať pozitívne - ja si ale myslím, že to je pozitívne v tom, že pán Šípek za svoj život stihol dať tomuto svetu tak veľa, že na to treba spomínať v dobrom, oslavovať to a byť za to vďačný.

Pán Šípek stihol za svoj život všeličo - žil vyše dvadsať rokov v Nemecku kde študoval a založil svoje prvé sklárske štúdio. V roku 1983 sa presunul do Amsterdamu kde stretol svoju prvú ženu, anglickú tanečnicu a choreografku Bambi Uden. Začiatkom 90. rokov sa vracia do Čiech a zakladá nové umelecké štúdio ako aj prvú sklársku firmu Ajeto. V tom čase je zároveň menovaný profesorom architektúry a designu na pražskej VŠUP. Veľmi významným milníkom sa stáva rok 1992 keď príjma pozíciu hlavného architekta správy Pražského hradu a prispieva významným spôsobom do výzoru interiéru. Na tejto pozícií pôsobí 10 rokov.  

Mohla by som opísať celú biografiu pána Šípka, vylíčiť ako cestoval a pracoval na rôznych projektoch po celom svete reprezentujúc český dizajn na svetovej úrovni a ako jeho diela figurujú v zbierkach mnohých známych osobností sveta - ako napríklad Micka Jaggera! - ale to si viete vyhladať aj sami. Aj keď bol pán Šípek známy všeličím a v rámci skla mi na um vždy prídu jeho nádherné komplikované vázy, lustre a misy, bola to jeho séria úžitkového skla ktorá ma strašne uchvátila. Poháre na vodu, víno, sekt, portské, čaj, čo len chcete. Karafy s nádhernými zátkami. Fakt, že pán Šípek sa rozhodol venovať dizajnu každodenných kúskov a tak by každý kto by chcel, mohol mať doma kus jeho živého skla doma dodalo jeho odkazu pre mňa úplne nový rozmer. Touto aktivitou sprístupnil širokej verejnosti ušlachtilé a nádherné veci a tým pádom obohacoval všetkých. Keď sme mali možnosť si niektoré tieto kúsky zakúpiť, neváhali sme ani sekundu. 

Každý kúsok je výnimočný - od kreatívneho aj keď častokrát jednoduchého nápadu a farebnosti až po veľmi dôsledné a detailné spracovanie. Áno, poháre na sekt nie sú najpraktickejšie na svete ale ten pocit, keď z toho pohára pijete je neopísateľný. Vždy sa cítim ako kráľovná a kedže si pohár nemôžete položiť kým nevypijete vás to núti skúmať nádherné detaily tohto skelnného tulipánu až do vypitia. Plus, nápoj rýchlejšie vypijete čo môže byť príjemný side effect. Prvý krát keď som naliala brandy do pohárov s guličkovou stopkou a lístočkami trčiacimi ako dračie uší a brandy sa nečakane vlialo do gulôčky som híkla od prekvapenia. Ani ma nenapadlo, že by bola dutá a dalo sa do nej naliať! Proste geniálne. A tzv. spermiové poháre kde títo malí farební plavci sa naháňajú po pohári - čistá radosť. Je podľa mňa veľmi dôležité si minimálne z času na čas dopriať takýto až sviatočný zážitok pri stolovaní. 

Predaj týchto predmetov na v jeho shope je dočasne pozastavený z pochopiteľných dôvodov, ale verím, že bude časom obnovený a aj vy si budete môcť nejaký kus zadovážiť. Každý nápoj sa tak stane výnimočným a budete vždy v rukách držať kus nádhernej kultúrnej histórie. Ďakujeme pán Šípek. Myslím na Vás. 

 

 

Bordeaux En Primeur 2015

Bordeaux En Primeur 2015

Weekend Wine Update - PRAGUE

Weekend Wine Update - PRAGUE