Weekend Wine Update - PRAGUE

Weekend Wine Update - PRAGUE

Praha! Kedysi som toto mesto úprimne nemala až tak v obľube. Necítila som sa v ňom dobre, v centre bolo na mňa vždy priveľa turistov, krčiem a všakovakých na turistov zameraných podnikov... a tým, že som aktívne nehľadala som ani nevedela nájsť miesta, ktoré by stáli za to. Praha bola  pre mňa dlho most a hrad. To sa ale našťastie mení posledné dva, tri roky a oveľa intenzívnejšie, odkedy tam žije moja nie len vinná soulmate Zu. Napriek tomu, že úprimne milujem Bratislavu a spory typu Praha vs. Bratislava mi prídu zbytočné, jedna vec je fakt. Praha už len svojou veľkosťou a trhom dokáže uživiť úplne iný typ podnikov a "scény" ako Bratislava a napríklad typy wine barov, ktoré sú v Prahe človek zatiaľ v BA nenájde. Píšem zatiaľ lebo ja tajne aj netajne dúfam, že to je len otázka času. 

Víkend sa ale nezačal v Prahe. Piatok bol v znamení príprav na ochutnávku ktorú budem viesť 1. Apríla na Chateau Herálec! Bude to priam epický súboj vín postavený na porovnávaní 2 odlišných vzoriek známych odrôd. Jedna vzorka bude vždy francúzský exemplár a druhá celosvetový mix. Príklad - francúzsky Sauvignon Blanc vs. novozélandský, francúzsky Pinot Noir vs. americký atď. Dokopy bude 13 vzoriek a finále večera - porovnávanie najlepších Cabernet Sauvignonov sveta - bude niečo, čo už teraz viem, že sa pravdepodobne zaradí do all time naj zážitkov môjho života. Veľmi sa teším. No aj začiatok večera nebude o nič menej zaujímavý - šampanské Billecart Salmon patrí do mojich top a keď som objavila túto špecialitu pod titulom "Souis Bois" tak som neváhala ani sekundu pri voľbe prvého vína večera. "Souis Bois"' = namiesto nerezových tankov prebieha prvá fermentácia výlučne v dubových sudoch čo dodá vínu uplne iný rozmer. Kedysi to bola tradičná metóda, od ktorej už ale väčšina výrobcov upustila kvôli cene.  Som zvedavá, čo ľudia povedia. U mňa vyhráva už len etiketa. 

 Nová vitrína na cognac a whiskey v Herálci so sklom od Bořka Šípka. Pocta tomuto skvelému dizajnérovi, architektovi, umelcovi....

Nová vitrína na cognac a whiskey v Herálci so sklom od Bořka Šípka. Pocta tomuto skvelému dizajnérovi, architektovi, umelcovi....

Po príchode na Florenc sme so Zu hneď vyrazili na ľahkú večeru do zaujímavej reštiky Nejen Bistro v Karlíne. Ja som nestihla obed a ona raňajky takže večera bola nutným kompromisom pre obe. Väčšinou  máme veľké plány isť tam alebo onam na dobré jedlo  a po prvej flaške vína na to vždy zabudneme. Víno je aj tak najlepšia večera. 

Kombinácia prosecco + tekvicová polievka s chilli bola božská a presne to zahriatie, čo sme obe potrebovali po veľmi sviežej prechádzke. Vždy zabudnem, že je v Prahe citeľne zimšie ako doma. Druhý chod nasledujú kačacie srdiečka na portskom, ktoré predstavujú čisté nebíčko v papuľke. K tomu si dávame španielske biele, ktoré ale  chutí skôr ako voda ochutená bielym vínom - takže žiadna sláva, ale na svačinu to stačí a popri intenzívnej konverzácií je nám  to vlastne jedno. V bistre to bzučí, stoly sa okolo nás stále obmieňajú a vonku sa začína tvoriť fronta. Asi je to kvôli pozitívnej atmoške a krásnej otvorenej kuchyni. Spokojnosť - odporúčam aj ako date spot, ideálne na pokec niekde, kde to nie je príliš intímne no zároveň to má grády a velmi mňam jedlo za dobrú cenu. 

Prejdeme sa rýchlo na Žižkovi zhodiť veci k Zu a na rýchlu kávu vo veľmi chutnom spote "Žižkaváren". Najlepší flat white aký som mala za posledných pár týždňov a veľmi milá obsluha aj atmosféra. 

Pokračujeme v stále stúpajúcej hviezde nielen pražského vinárskeho neba Veltlín. Veltlín funguje aj ako e-shop no kammenú prevádzku majú práve v už spomínanom Karlíne. Pravidelne organizujú ochutnávky autentických vinárstiev v svojich podzemných priestoroch a vždy je široký výber rozlievaných vín - ináč tomu nebolo ani včera. Bola to moja prvá návšteva ( v minulosti som od nich už kupovala via the Internet) takže som bola plná očakávaní. 

Bašta českých autentistov v Prahe vizuálne nesklamala - interér je jednoduchý ale celkom útulný a krásna nástenná kresba zobrazujúca široký vinný región, ktorý nás obklopuje od Nemecka až po Maďarsko je čerešnička na záver. Ponuka jedla je jednoduchá, ale úplne dostačujúca. Paštika, chlebík, olivy, syry a údeniny - klasika. Po xtej vzorke si dáme mixed syry a údeniny a sú l a h o d n é. Nemám rada, keď sa takéto "basic" ponuky v mnohých podnikoch odfláknu v štýle však bachnem na tanier tri plátky syra a salámy a hotovo. Tuto to spievalo jedna báseň. 

Počas celého večera sa nám venuje mladý muž s krásnymi dlhými dredmi - sommelier alternatívneho rázu. Už len toto sa mi veľmi páčilo - málo podnikov by malo gule niekoho takého zamestnať, aj keď je to úplna hlúposť a sú/boli by to zbytočné predsudky. Mladý muž bol profík. Chvílku nám trvalo sa zladiť, ale to sa stáva - práca s ľudmi je náročná a v takej intimnej veci ako poradiť milovníkom vína čo si dať je občas náročné - no po pár pokusoch sa nám spoločne podarilo nájsť niečo, čo by nám naozaj chutilo. Hviezdy večera boli 2: už teraz definitívne milovaný Jakub Novák a jeho očíslovaný Pinot Blanc a pre mňa novinka, oranžový Tramín od Petra Kočaříka. Nenechajte sa zmiasť veľmi jednoduchou, priam chudobnou etiketou - vo vnútri bolo čisté zlato. Veľmi plná chuť ale absolútne vybalansovaná vyššou osviežujúcou kyselinou. A tá vôňa! Highly recommended pre každého, komu sa zunovali klasiky a chce niečo ojedinelé. 

Tour de wine bar zahajujeme v milovanom Vinografe, tentokrát Anděl. Prichádzame kúsok pred záverečnou, ale aj tak si stihneme užiť skvelú atmosféru a ja dva poháre vynikajúceho Pinotu od vinárstva Krásna Hora. Prežívam teraz intenzívne Pinot obdobie - som úplne zamilovaná a je to podľa mňa pomaly jediná červená odroda, ktorá sa u nás garantovane dokáže robiť dobre a kvalitne. Nom nom nom. Zuzka také šťastie na kapurkovu nemala, ale ohovárať sa nepatrí takže nebudem menovať :-) Jediný downside našej poslednej zastávky je, že náš obľúbený sommelier Tonda má očividne zlý deň a zlú náladu, takže sa nedočkáme šarmantného výkladu. Snáď nabudúce. 

 Tá lepšia zo Zuzkinych vzoriek :-)

Tá lepšia zo Zuzkinych vzoriek :-)

Zu býva na Žižkove čo je super skvelá lokalita - všetko je blízko a taktiež sa to tu hemží výborými podnikmi. Raňajkujeme v Antonínovom pekařství kde počas hodiny čo tam sedíme sa vystrieda minimálne 150 ľudi v konštantne sa obmieňajúcej dlhej fronte, ktorá siaha pomaly až za roh ulice. A ani sa nečudujem - všetko je totálne čerstvé, voňavé a lahodné. Celý týždeň som mala chuť na ovocný koláč s drobenkou a dnes som sa konečne dočkala. A bol presne taký aký som chcela - ako od maminky. Bodaj by sa aj podnikom v Bratislave takto darilo. 

Be back soon Praha. 

Bořek Šípek

Bořek Šípek

Super Serious Wine Lover Manifesto

Super Serious Wine Lover Manifesto