Milan Nestarec - Víno z hroznov a ovela viac

Milan Nestarec - Víno z hroznov a ovela viac

O vínach Milana Nestarca som počula prvý krát od mojej už spomínanej bff Zuzky, expertky na všetky veci bohémske v živote (posielam bozk, aspoň uvidíme či to čítas :-)). Po dôslednom preštudovaní ich webstránky som sa zamilovala do filozofie - Víno z hroznov, nič viac - a celkového estetického aj výrobného konceptu. Pán Nestarec patrí k českým autentistom (viď mein mini článok o Jakubovi Novákovi) čo je sympatické samo o sebe, no v jeho koncepte cítiť zdravé sebavedomie a mládežnícku drzosť. Nie každý vinár by mal gule pomenovať svoje vína "Miky-mauz" a "Podfuck". Plus je mladý a fešák, čo samozrejme nemá vplyv na kvalitu jeho vín ale je to príjemný bonus (hihi sorry not sorry). 

Bolo teda rozhodnuté - musela som to ochutnať! Najlepšie všetko a hneď! Objednala som si 5 fľašiek z e-shopu Veltlínu, veľmi známeho českého predajcu autentických vín, ktorý aj prevádzkuje super bar v Prahe, a za pár dní boli doma. Pán Nestarec má veľmi priamočiare rozdelenie svojich vín v podobe troch linií - Muzika, Klasika a Antika. Základnú radu Muzika - 'jednoduché' vína na každodenné pitie - som vynechala vo výbere raziac filozofiu, že keď budú tie "vyššie" dobré tak Muzika nemôže byť zlá. Siahla som po 4. 'klasikách' - Malvasia, Sauvignon, Riesling a tzv. "Vidličky a Nože" ktoré som musela kúpiť už len kvôli etikete a výber zavŕšila velmi funky Tramínom z rady Antika. Nesiahla som po červenom ale to už teraz viem, že nebude dlho trvať.

Vzhľadom na to, že odchádzam v utorok na Kubu (!!! very excited) sa mi/nám nepodarilo okoštovať všetkých 5 vzoriek. Resp. asi by to aj šlo ale nemala som dosť veľký počet parťákov na spolu koštovanie takže by to dopadlo tak, že by som toho vypila priveľa (opila sa) a neocenila ani jednu vzorku. A to sme nechceli! Takže víkendový výber spadol na "iba" tri - Malvasiu, Vidličky a Nože a Sauvignon. 

Prvá na rane v piatok večer bola Malvasia ktorú som vybrala kvôli tomu, že sa v našich končinách veľmi nevidí a ja ju milujem z čias keď som ju objavila na dovolenkách v Taliansku. Odroda sama o sebe nie je veľmi výrazná - také lahké pitie čo neurazí - ale o to lepšie sa s ňou podľa mňa dá potom vyhrať počas výroby. Pán Nestarec zvolil cestu dozrievania v agátových sudoch na jemných kvasinkových kaloch po dobu cca 7-8 mesiacov (ak dobre počítam) a výsledok je super skvelo zázračný. 

Víno voňalo ako zadymené, jemné nasládlé broskyne a ja som bola unesená. Presne si to predstavujem ako víno na terasu keď začína jar, fúka jemný sviežy vánok a svieti prvé teplé slnko a ty sa zahalíš do dečky zadymených broskýň a je ti dobre. Chuť bola nemenej pozitívna - veľmi svieža kyselina, telo neohromujúce ale zodpovedajúce tomu čo je v pohári a následne veľmi prekvapujúca jemná dochuť sladkého korenia. Veľmi osobité víno ktoré nebolo too much ale ani too little. (Vypili sme v dvojici celú flašku a vôbec nám to neurobilo problém). 

BWEN5206.jpg

V sobotu k obedu sme si otvorili tzv. "Vidličky a Nože". Čo to je sa pýtate? No, okrem toho, že to je super kúúl víno pretože to má takýto štuplový uzáver (dá sa to ale opäť uzavrieť, veľmi praktické) a náááááááádhernúúúúúúú etiketu od francúzskej ilustrátorky Justine Saint-Lô je to tzv. "Víno k jídlu, víno jako jídlo". A lepšie by som to nevystihla! Odroda je Neuburg ktorú u pána Nestarca milujú a nie nadarmo. Víno by som opísala celkovo ako skvelú desiatu - hútnejšie ale zároveň sa skvelo pilo, voní ako jablkový musť trošku a dochuť veľmi svieža. Mňam mňam mňam (ako toto píšem tak si ho práve dávam k palacinkám s ovocím a nutellou takže je to autentický popis. kombináciu odporúčam). Plus vyzerá ako hravé slnko v pohári takže what's not to love. 

 Sauvignon alebo...? 

Sauvignon alebo...? 

Trio víkendové sme zavŕšili včera večer s Sauvignonom. Tuto je dôležité povedať jednu vec - Sauvignony mám rada veľmi svieže a kľudne aj "zelene agresívne" a "tropicky otravné" ako opisuje pán Nestarec na svojom webe, že ich nemá rád. Proste keď je kvalitné víno ktoré odráža klímu a oblasť, tak je to kvalita. Iný bude Sauvignon z Nového Zélandu, z Francúzska a z Čile. A tak by to malo byť! Preto je mi veľmi sympatické, že pán Nestarec urobil Sauvignon na svoj obraz podľa toho ako to cítil. Je veľmi osviežujúce vidieť víno ktoré sa nesnaží nikoho a nič kopírovať a je presným vyjadrením prostredia a toho čo chcel vinár dosiahnúť. 

Už na prvý pohľad je víno iné ako "klasika" aj keď je z rady Klasika (haha). Má hlbokú zlatistú farbu, na nose stále poznať, že to je Sauvignon ale je tam jednoznačne citiť až pomaly sladké drevo spôsobené kombináciou agátových a dubových sudov. Vôňa je intenzívnejšia sama o sebe už pri prvom naliatí ale po chvíli v pohári sa potom otvára ako kvitnúci tulipán. Celkom dlhá dochuť a víno si stále zachovalo aspoň časť charakteristickej sviežosti. Nedala by som si viac ako dva poháre ale to je osobnou preferenciou toho ako mne sedí odroda. Kvalita sa ale v tomto prípade nedá zaprieť. 

All in all - veľká spokojnosť. Úprimne ma čoraz viacej omŕzajú (je to slovo?) štandardné, klasické vína od ktorých viete presne čo môžete a máte očakávať. Samozrejme, aj to je niekedy fajn keď sa Vám nechce príliš premýšlať ale je podľa mňa skvelé, že si takéto osobité vína plné charakteru, duše a lásky nachádzajú svoje stálejšie miesto na trhu. Cítiť v nich prírodu a bezstarostnosť ale zároveň tvrdú prácu, kreativitu a trochu nadhľadu. Bude skvelé, ak sa z takýchto veľmi jedninečných a netradičných vín naozaj stane "Klasika". A keď si pomyslím, že ma ešte čaká ich Riesling a famous Tramín!

Tieto vína sú oveľa viac ako len víno z hroznov a pritom zároveň presne to. Máte nového fanúšika. 

Vas Bien, Cuba

Vas Bien, Cuba

Weekend Wine Update - LONDON

Weekend Wine Update - LONDON