Pét Nat

Pét Nat

O mojej nehynúcej láske k bublinkám vedia všetci ktorí sa pohybujú v mojej bezprostrednej aj menej bezprostrednej blízkosti. Bublinky sú darom z nebies, šteklivé potešenie, dôvod aj metóda oslavy a v neposlednej rade, veľká zábava. Ako vlastne ale vznikajú bublinky vo víne? Zjednodušene podané a povedané, je to vďaka prítomnosti CO2 aka oxidu uhličitému. Keď totižto víno fermentuje (rituálne párenie kvasiniek a cukrov), okrem alkoholu vzniká ako side produkt takisto oxid uhličitý ktorý sa v uzatvorenom priestore pretransformuje v tekutine do bublín. Mágia! 

Či sa rozprávame o šampanskom, proseccu, cave, sekte alebo akomkoľvek inom šumivom víne aké konvenčne poznáme, drvivá väčšina sa produkuje tak, že sa zoberie už hotové tiché víno ktoré úspešne prebehlo prvým kvasením (a v teórií by sa dalo v pohode vypiť) a do neho sa pridajú kvasinky a cukor aby sa znovu druhý krát odštartovala fermentácia a tak vznikli bublinky. V čom sa teda líši pét nat? Nápoveď číslo jedna - pét nat je funky skratka pre pétillant naturel, čo v preklade znamená prírodne perlivé. Inými slovami, perlilo by víno prirodzene bez toho aby sme do neho vkladali ďalšie kvasinky a cukor. Ako je to ale možné v praxi? 

Možné je to tak, že zoberiete ešte nedokončené, stále fermentujúce prvé víno, hodíte ho do flašky ktorú uzavriete a bum, bubliny! Inými slovami k druhotnej fermentácií ktorá je "umelo" vyvolaná v už existujúcom víne nedôjde, pretože sa v prvom kroku nikdy nedokončí víno do tichej, nešumivej podoby a ide sa hneď do bublín. Tento dôvod je základom toho, prečo sú pét naty také špecifické - výsledok je v svojej podstate veľmi nepredvídateľný kedže sa nepracuje s hotovým vínom a nikto nevie ako to dopadne kým sa neotvorí flaška. Je to takisto dôvod, prečo je každá flaška unikát - dobrodružné víno! 

Škála pet natov je veľmi široká takže ťažko generalizovať, no vo všeobecnosti platí, že bubliny v prípade tohto štýlu sú menej ostré ako pri klasických šumivých vínach. Vďaka svojmu spôsobu výroby sú veľmi obľúbené vo svete prírodných vín odkiaľ pochádza aj drvivá väčšina dostupných exemplárov v dnešnej dobe a z čoho vyplýva aj fakt, že vinári s týmto už samo o sebe hravým spôsobom vína veľmi experimentujú. Nájdete biele, oranžové, ružové aj červené pet naty podľa toho z akého muštu sa robia a z koľkých - často narazíme aj na cuveé. Ďalší dôležitý bod sú samotné kvasinky - keď je fermentácia dokončená, tak vo flaške zostanú už odumreté kvasinky v podobe sedimentu. Na tento sediment väčšina ľudí nie je zvyknutá pretože v prípade klasických šumivých vín sa tieto kvasinky z vína odfiltrujú alebo inač odstránia. To ale nie je vždy prípad pet natov. Často preto narazíte na zakalenejšie víno ktorého sa ale netreba vôbec báť! Víno je absolútne v poriadku čo sa piteľnosti týka a podľa mňa tzv. kal vínu často krát dodá nový rozmer. Treba vyskúšať.

Miera intenzity bublín veľmi závisí od toho v akej fáze fermentácie sa víno zaflašuje - čím neskôr, tým menej intenzívne bubliny. Napríklad v pet nate od moravského vinára Peťa Korába budete bublinky hladať ťažšie pretože sa víno flašovalo tesne pred dokončením fermentácie. Čím skôr sa naflašuje, tým sú bubliny intenzívnejšie a naozaj divoké - veľké odporúčanie je, že pet naty treba vo všeobecnosti pred podávaním naozaj kvalitne zachladiť a narábať s ním opatrne. V opačnom prípade vás čaká veľmi explozívne prekvapenie ktorého výsledkom okrem iného môže byť oblečenie/vlasy/kuchyňa od vína a vo flaši iba zostatkové 2 deci. Verte mi - hovorím zo skúseností.  

Odkedy som toto perlivé a šumivé šialenstvo objavila tak som zamilovaná do bublín ešte hlbšie - s pet natom je to vždy nový zážitok, široká škála ovocných aj menej ovocných chutí ale hlavne, sú neuveriteľne svieže, zaujímavé a dokážu byť aj naozaj komplexné. Plus - spoznáte ich tak, že sa uzatvárajú kúúl korunkovým uzáverom takže sa aj oveľa jednoduchšie otvárajú! Win win. 

Ak vôbec neviete o čom hovorím no zaujíma vás to, máte veľa možností! Na Morave a už aj u nás sa tomuto štýlu šumivého vína začína venovať čoraz viac vinárov, priekopníkmi jednoznačne vinári ako Richard Stávek, Dobrá Vinice, Petr Koráb, Strekov 1075 atď. Nehovoriac o rakúskych vinároch. Pre tých čo bývajú v Bratislave - kedže tento štýl úprimne milujem som ihneď súhlasila keď ma Dušan z Živých vín oslovil, že má pet naty a či nechcem prísť rozlievať. JASNÉ ŽE HEJ. Kto bude mať chuť a čas sa môže teda túto sobotu 29.10. od 18:00 zastaviť v Živých vínach na Baštovej 4 kde budem ja osobne rozlievať rôzne super lokálne pet naty! Prídte si so mnou pripiť a rozlúčiť sa definitívne s letom na tento rok tým najlepším spôsobom - pohárom bubliniek. 

Winery Magula with Alice Feiring

Winery Magula with Alice Feiring

Bar Magazine

Bar Magazine