Chateau Haut Bailly at Chateau Herálec

Chateau Haut Bailly at Chateau Herálec

Jeden z milión dôvodov prečo zbožňujem a uctievam mok zvaný víno je, že priťahuje ľudí s tými najzaujímavejšíimi pribehmi. Vždy som hovorila, že človek ktorý sa odhodlá robiť v tomto biznise musí byť blázon a víno milovať lebo inač sa to robiť nedá - napriek tomu ako to možno zdá laickej verejnosti, robiť s vínom je fakt makačka. Či už vo výrobe, v obchode alebo v reštauračnom segmente, je to práca veľmi náročná na čas a energiu. 

Bola som preto nadšená, keď som mala včera možnosť sa vrátiť do môjho bývalého 'pracoviště' Chateau Herálec na ozaj špeciálnu ochutnávku v znamení dvoch výnimočných žien z Bordeaux. Tak ako v drvivej väčšine biznisov a profesií, aj vo víne dominujú muži. Našťastie aj tu sa to postupne mení a dôkazom toho sú presne aj tieto dve dámy ktoré som mala posledných pár dní možnosť bližšie spoznať - pani Gerda Beziade, riaditeľka exportu pre jedného z najväčších negociantov v Bordeaux, a pani Véronique Sanders, riaditeľka a hlavná vinárka Chateau Haut Bailly. 

 Me staring lovingly at Véronique with the equally charming Gerda to my right

Me staring lovingly at Véronique with the equally charming Gerda to my right

Príbehy týchto dvoch žien sú v zásade veľmi odlišné ale spája ich jedno - láska k vínu. V prípade Gerdy, ktorá je pôvodom z Holandska je to príbeh aj inej lásky. Pred 25. rokmi keď ešte pracovala v bankovníctve stretla náhodne na jednej lyžovačke šarmantného Francúza. Slovo dalo slovu a o 2 roky na to sa za ním presťahovala do Francúzska. A čo by človek nechcel, tento šarmantný Francúz pochádzal a žil v Bordeaux! Preto pre mladú ženu ktorá mala background vo financiách a hovorila štyrmi svetovými jazykmi bola kariéra vo víne uplne prirodzenou voľbou. 

Gerda sa postupne rokmi vypracovala a dnes robí riadteľku celému exportu v Bordeaux negociantovi Duclot. Čo je to negociant sa pýtate? To je samo o sebe zaujimavá téma a v podstate mini lekcia z histórie ale v skratke je negociant obchodník s vínom. Drvivá väčšina chateau - rozumej vinárstiev - v Bordeaux ktoré dosahujú istú kvalitu nepredávajú nikdy svoje vína priamo koncovému zákazníkovi ale cez týchto tzv. negociantov. Pre hocikoho veliť takejto obrovskej obchodnej entite by bola výzva ale keď človek pozrie na Gerdu s jej iskrou v očiach, znalosťami a ostrými lakťami sa nečuduje, že to zvláda ľavou zadnou. 

"Víno je jeden z najkrajších produktov na svete z viacerých dôvodov. Je to totižto kombinácia všetkého. Histórie, kultúry, umenia. Človek s vínom dokáže cestovať v čase a dokáže prebudiť tie najsilnejšie emócie, či už pozitívne alebo negatívne." Tento veľmi výstižný popis bola jedna z naj vecí ktoré mi Gerda počas dvoch dní ktoré sme spolu stravíli povedala. Príklad toho ako pred pár rokmi mala možnosť ochutnať Chateau Haut Brion ročník 1929 (omg) a predstavovala si ako v tom čase jej otec mal len 9 rokov vo mne vyvolal nekonečné vlny úžasu a je to presne to o čom hovorila. Chápete? Niečo čo bolo vyrobené v roku 1929 a vy máte tú možnosť to ochutnať? Úžasné. 

UWFU0913.jpg

Príbeh vinárky Véronique je zase príbeh rodinnej tradície a prekonávaní prekážok. Je predstaviteľkou štvrtej generácie rodiny Sanders ktorá sa venuje vínu, jej starý otec jeden z najznámejších vinárov v Bordeaux vôbec. Príbeh ich rodiny je ale zároveň aj trpko-sladký - rodina kedysi priamo vlastnila Chateau Haut Bailly ale z rôznych dôvodov chateau predali koncom 90. rokov. Strata takéhoto majteku je vo vinarskej kultúre, obzvlásť na takejto luxusnej úrovni, naozaj veľká. Plus, nový majiteľ bol Američan čo pre francúzsku komunitu v tom čase bolo ešte trochu poburujúce.

Véronique tieto skutočnosti ale neodradili a namiesto toho aby sa od tejto časti jej rodinnej histórie odstrihla a išla skúsiť šťastie inde, v sa v roku '98 ked mala iba 30 stala hlavnou vinárkou. V tom čase bolo ženských head winemakers v Bordeaux možno toľko koľko je prstov na jednej ruke a pravdepodobnosť, že by jej niekto takúto príležitosť a pozíciu ponukol napriek jej kvalitám bola nízka. Bola proste príliš dlhá fronta mužov pred ňou. Vzhľadom ale na historickú rodinnú spojitosť s chateau a nazvyme to americkým optimizmom, nový majiteľ sa rozhodol pre Véronique. A dobre urobil. 

Kvalita vín Chateau Haut Bailly odkedy Véronique prevzala velenie má len stúpajúcu tendenciu a dnes je považované bez pochýb za jedno z najlepších Bordeaux vôbec. Každý ročník ktorý sme mali možnosť včera ochutnať bol výborný (moji favoriti boli 2006 a 2004) a čo sa mne najviac páčilo je, že napriek tomu, že každý ročník bol samozrejme iný si všetky vína uchovávajú veľmi rozpoznateľný štýl a kvalitu. Vína boli všetky veľmi elegantné a nádherne vybalansované, pripomínajúc mi tú najkrajšiu tanečnicu na bále v dlhých čiernych diamantových šatách 'posité' flitrami. Len si spomente na princeznú so zlatou hviezdou na čele! Tak presne tie. Len v mojom pohári. Véronique sa drží klasického štýlu Bordeaux a príliš neexperimentuje ale to je práve to čaro a obrovská známka jej kvality. 

Dámy, bolo mi cťou. 

AUHT6582.jpg
Vinograf a Jakub Novák

Vinograf a Jakub Novák

Hello. It's me.

Hello. It's me.