Back to All Events

Best of VinoTina Cellar Charity Tasting

  • Pinot u Bruna 2 Rudnayovo námestie Bratislava, 811 01 Slovakia (map)

Ahojte kamaráti, vínomilci. 

V priebehu posledného roka som sa veľmi intenzívne dotkla témy starostlivosti o starších ľudí vďaka mojim dvom babičkám. Obidve majú inú mieru fyzickej alebo mentálnej indispozíciíe/situácie, o jednu, Hanku, som sa spoločne s mojou maminou asi 3 mesiace starala viac menej 24 hodín. Bolo to veľmi náročné obdobie počas ktorého som si začala študovať ako to u nás - na Slovensku a v Čechách - vlastne funguje so starostilovsťou o starších ľudí. O ľudí ktorí sú všetci niekoho rodina. 

Prišla som na to, že je to téma ktorej sa naša spoločnosť nie veľmi venuje. Počas mojich x rozhovor s rôznymi ľudmi som ale zároveň prišla na to, že je to téma ktorú riešia skoro všetky rodiny. Kto sa o babku/dedka postará? Ako zabezpečiť/pomôcť im aby žili plnohodnotné životy, plné pekných aktivít a podnetov aj v staršom veku? Každého z nás sa to týka viac alebo menej. Začala som hladať organizácie ktoré sa zaoberajú aktívnou prácou so staršími ľudmi a ich pomoci a objavila som dve ktoré sa mi veľmi páčia - český neziskový spolok 'Hurá na Vyýlety' ktorý organizuje profesionálne autobusové výlety za veľmi priateľské ceny s celkovou starostlivosťou na veľmi zaujímavé miesta po celej krajine. Bez akýchkoľvek tzv. "šmejdov" a okrádania. O mladom zakladateľovi Tomášovi Martinkovi si môžete prečítať v tomto rozhovore v DenníkuN. Druhá organizácia je slovenské občianské zrduženie AkSen - aktívny senior ktorá po celom Slovensku organizuje pre seniorov jazykové kurzy, pohybové aktivity od badmintonu po pilates, tréningy pamäte, zoznamky a výlety. Hlavne zoznamka ma zaujala. Ako sa hovorí, Romeo nesmie zomrieť, ani v staršom veku :-) 

Zároveň ma už dlhšie trápi, že mám relatívne veľa skvelého vína doma o ktoré sa nemám s kým podeliť. Ešte som nestretla muža ktorý by pochopil, že sa oplatí so mnou zdielať bývanie už len kvôli vinnému sklípku :-) Rozhodla som sa preto zorganizovať charitatívnu ochutnávku tých najlepších flašiek z môjho sklípku kde výťažok bude venovaný jedna k jednej dvom spomenutým organizáciam vyššie - Hurá na Výlety a AkSen - rovným dielom. Ak si chcete prečítať bližšie o mojej babičke Hanke a našom príbehu za posledných pár rokov, o mojej motivácií túto ochutnávku zorganizovať, tak nájdete tu článok. Bola to jedna z najnáročnejších vecí aké som kedy napísala ale som rada, že som to urobila. 

Ako to bude fungovať v praxi? 

  • 16. Marca, štvrtok, budete môcť kedykoľvek medzi 18:00 až cca 23:00 prísť do Pinotu u Bruna
  • Zaplatíte 20 EUR za čo budete môcť ochutnať každé z vín. Samozrejme, vždy môžete zaplatiť viac :-) Podľa toho koľko budete chcieť prispieť do zbierky! Dostanete pohárik a hurá do ochutnávania.
  • K dispozícií na ochutnanie bude minimálne 20 vín viz fotografie nižšie. Ide o absolútne skvosty zo sveta naturálnych vín a už len kvôli nim sa oplatí prísť. Dovtedy asi ešte niečo dokúpim, uvidíme, plus bude určite aj pár fliaš od Zsoltiho zo Strekov 1075. Nechajme sa prekvapiť. Ale s týmto reperotárom môžete určite rátať. 
  • Systém bude taký, že bude veľmi záležať od toho koľko vás príde. Nebude to riadené, prísť môžete kedykoľvek. Platí ale tým pádom to, že čím neskôr prídete, tým väčšia pravdepodobnosť, že už toho veľa nezostane :-) Cover charge zostane ale taký istý bez ohľadu na to čo zvýši, takže ak prídete neskôr a bude obrazne povedané už iba po dvoch/troch vzorkách tak verím, že sa nenehneváte keď zaplatíte tú istú cenu. Je to pre dobrú vec. 
  • Keď bude veľa ľudí, čo by bolo skvelé, tak sa budem snažiť co najviac aby každý dostal vzorku z každého vína pokiaľ bude chcieť. Možno niekto bude chcieť ochutnať iba niektoré, iní zase ostatné. Uvidíme. Bude záležať od vás a chcem aby to malo uvoľnenú a príjemnú atmosféru. 
  • K dispozícií bude aj občerstvenie od Bruna - jeho preslávené paštéty, syr/salámy atď. Toto ešte domyslíme podľa toho koľko z Vás sa prihlási ale bude to určite chutné. 
  • Ak/keď sa dopije tak každý z vás kto bude chcieť bude môcť zostať a objednať si víno z Brunovho nemenej rozmanitého a skvelého repertoáru. Inými slovami, párty môže a dúfam, že aj bude pokračovať. 

V jednej vete je mojim cieľom stráviť veľmi príjemný večer pri nádherných vínach s ľudmi ktorí chcú pomôcť dobrej veci. Upozorniť na tému za ktorou sa skrývajú životy a útrapy ľudí ktorí sú nám najbližší. Verím, že sa budeme rozprávať o vážnych aj menej vážnych témach a že to bude príležitosť sa stretnút, vyobíjmať a pre tých z vás ktorým je svet naturálneho vína cudzí, tak vyskúšať niečo nové. 

Všetky vyzbierané peniaze o ktorej výške každého z vás potom informujem emailom/sms sa rozdelia do posledného Eura 50/50 Hurá na Výlety a AkSen. Rozhodla som sa pre dve organizácie namiesto jednej aj kvôli československému pozadiu mojej babičky Hanky a našej rodiny a lebo si myslím, že obidve organizácie stoja za podporu. Potvrdenie o prevode peniažkov potom dám sem na web. 

Budem veľmi rada, keď si nájdete čas a prídete. Úplne najradšej, hlavne aby som sa vedela organizačne pripraviť, by bolo, keby ste mi v rýchlosti vedeli napísať dole nižšie svoje RSVP, prípadne mi napísali sms. Ďakujem :-) Pre tých z vás ktorí nebudú môcť prísť ale chceli by ste prispieť, prosím obráťte sa na mňa a niečo spolu vymyslíme. 

Budem sa na vás tešiť, na zdravie. 

Name
Name