88829014-53fa-44b1-b26e-0df42bb9f9d4.jpg

Hi! My name is Valentina and I love wine. 

Personal diary of a 25 something that spends more than 30% of her pay check on wine.

My passion lies with the natural wine community, with a focus on the increasingly more noticed wine regions of Slovakia and the Czech Republic where I'm from. We're winemaking nations and we've got lots to show the world! 

Based in Bratislava, Slovakia I work full time as the head of Slovakia’s biggest tech & innovation event platform, FutureNow. I’ve written for Bar Magazine Slovakia since 2016, was featured in Slovakia’s Forbes 30 under 30 list in 2018 and yup, did my Level 3 WSET too.

Čauko! Volám sa Valentína a milujem víno. 

VinoTina je denník mladej ženy ktorá pije (pri)veľa vína. 

Kedže som neposedná veľa cestujem a popri tom sa snažím čo to ochutnať a zostať triezva. Tento boj následne dokumentujem tu. Milujem citróny, umenie, nahotu, Tinu Fey, kávu a ľudí v U Kubistu, svojich kamarátov a rodinu a jazz. 

Bývam v Bratislave a pracujem full time, nie s vínom! To len pijem popri práci ako manažérky najväčšej technologickej konferencií a startupovej súťaže na Slovensku, FutureNow

Od roku 2016 môžete nájsť moje články v Bar Magazine Slovakia, som držiteľkou WSET Level 3 certifikátu a v roku 2018 ma Forbes Slovensko zaradil do svojho 30 pod 30 zoznamu. Áno, aj vďaka vínu :-) 

 

 

 

All photo and video material on this website is produced by VinoTina (and a couple of my awesome friends) unless cited otherwise.